صفحه اصلی / آموزش بهینه سازی سایت / ۳۰۱ ریدایرکت و کاربرد آن در سئو

۳۰۱ ریدایرکت و کاربرد آن در سئو

۳۰۱ ریدایرکت (۳۰۱ redirect) به معنی انتقال دائم آدرسی به آدرس دیگر است.۳۰۱ redirect هنگامی که شما آدرس دامنه خود را تغییر می دهید یا می خواهید با آدرس های دیگر، سایت شما نمایش داده شود کاربر دارد.روش اصولی استفاده از چند آدرس برای یک سایت استفاده از ۳۰۱ redirect می باشد (به جای پارک دامنه) .همچنین برای انتقال صفحات داخلی نیز کاربرد دارد.برای مثال، اگر صفحه ای حذف می شود، بهتر است آدرس آن صفحه، به صفحه مرتبط دیگر ۳۰۱ redirect شود (به جای نمایش صفحه ۴۰۴ یافت نشد).

ریدایرکت ۳۰۱ موجب می شود اعتبار و رتبه صفحات شما حفظ شود.اگر قصد انتقال دامنه یا صفحه از سایت خود را به آدرس دیگری دارید و آدرس قبلی خود را ۳۰۱ redirect به آدرس جدید نکنید، کل رتبه شما و اعتباری که صفحات شما بدست آورده بودند، نابود خواهد شد!

وقتی خزنده ها، به صفحه ای می رسند که به صفحه ای دیگر ۳۰۱ redirect شده است، خزنده ها، هم مقصد redirect را دنبال می کنند و متوجه می شوند، که صفحه ای که به آن مراجعه کردند، به آدرس جدید منتقل شده است.لذا اعتبار آدرس قبلی را به آدرس جدید منتقل می کنند.کد ۳۰۱ یکی از کد های وضعیت پاسخ سرور است که همانطور که در ابتدا گفته شد، به معنی انتقال دائم به آدرسی دیگر می باشد.

استفاده از ۳۰۱ ریدایرکت هنگامی که قصد دارید آدرس صفحه ای از سایت خود را به هر دلیلی عوض کنید و یا صفحه ای را حذف کنید که مشابه آن وجود دارد، به شدت توصیه می گردد.زیرا با این کار ترافیک قبلی خود را از دست نمی دهید و اعتبار و رتبه آن صفحه در گوگل و موتور های جستجو نیز حفظ می شود.

روش انتقال صفحات به صورت ۳۰۱ redirect در زبان php   (زبان دروپال، وردپرس و جوملا php می باشد):

<?php

header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");

header("Location: http://example.com/newpage.html");

exit();
?>

روش انتقال صفحات به صورت ۳۰۱ redirect در asp.net :

Response.Status="301 Moved Permanently";

Response.StatusCode=301;

Repoonse.AddHeader("Location","http://newaddress.com");

Reposonse.End();

هنگام استفاده از ۳۰۱ ریدایرکت توجه داشته باشید از آنجا که ممکن است در سایت شما، قبلا تنظیمات url rewrite و redirect صورت گرفته باشد، دقت لازم را در ریدایرکت ۳۰۱ به کار ببرید تا موجب از کار افتادن سایر بخش های سایت شما نشود.همچنین برای انتقال کل دامنه، نباید فقط صفحه نخست شما ریدایرکت شود.باید همه صفحات شما، به صورت یک به یک، ریدایرکت شود.صفحه example.com/x باید به newdomain.com/x منتقل شود.

همچنین در پایان کار، از طریق سایت هایی بررسی http status code ، مثل این سایت بررسی کنید، که آیا صفحه قبلی شما با کد ۳۰۱ ، ریدایرکت شده است یا خیر.

منبع: سئو روز

درباره ammarlu

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش آمار بازدید سایت

۶ روش افزایش آمار بازدید سایت

افزایش آمار بازدید سایت یکی از دغدغه های هر دارنده وب سایت یا کسب و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *