صفحه اصلی / موتور جستجو / خزنده(Crawler) چیست ؟

خزنده(Crawler) چیست ؟

Crawler در لغت به معنای  “خزیدن” می باشد.
بررسی و جمع آوری اطلاعات کامل یک وب سایت اعم از مطالب و لینک های درون وب سایت را که توسط ربات هایی موتور های جستجو  انجام می شود، crawl می گویند.

بررسی و خواندن کلیه مطالب و محتوای یک سایت اولین اقدامی است که موتور های جستجو انجام می دهند. این  مجموعه عملیات توسط نرم افزارهایی به نام خزشگر(Crawler) یا عنکبوت (spider)انجام می شود.

گوگل به کمک مجموعه عظیمی از کامپیوتر ها، بیلیون ها صفحه در وب را میخواند. و برنامه ای (رباتی) که این همه صفحه را فراخوانی میکند “گوگل بوت” نامیده میشود (همچنین با نام های اسپایدر یا ربات نیز شناخته می شود) ربات گوگل با براساس الگوریتم های که برنامه ریزی شده است مشخص میکند که چه سایتی فراخوانی شود، و این فراخوانی هرجند وقت یکبار صورت بگیرید، و چه تعداد از صفحات هر سایت فراخوانی شوند.
عملیات بررسی و فراخوانی که توسط  ربات گوگل انجام می شود با لیستی از لینک ها شروع می شود که این لینک ها از فراخوانی صفحه قبلی بدست امده اند و یا توسط نقشه سایت توسط وبمستر ها تهیه شده است.

گوگل صریحتا اعلام کرده که بررسی سایت ها و نتایج جستجویی که نشان میدهد را از مبحث درآمد زایی خودش که از طریق Adwords انجام میشود کاملا مجزا کرده است  و این عملیات crawl سایت ها کاملا رایگان توسط گوگل انجام می شود و این امکان وجود ندارد که با پرداخت پول درخواست دهیم که سایت ما بهتر و زودتر توسط ربات گوگل بررسی شود.

جهت بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو هم روش ها استاندارد و قانونی زیادی وجود دارد، هم روش ها و تکنیک های غیر استاندارد و فریبکارانه، که البته خیلی از مدیران وب سایت ها یا سئو کارها ممکن است از همین روش های فریبکارانه برای کسب رتبه بهتر و البته سریعتر در موتور های جستجو استفاده کنند.

منبع:netset

درباره ammarlu

این مطالب را نیز ببینید!

گوگل ادوردز چیست؟

گوگل ادوردز چیست؟

حتماً تا حالا در صفحه های نتایج جست‌جوی گوگل دیده اید که در بالای نتایج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *