تاثیر تجربه کاربری در برندسازی آنلاین

بنا به گزارش UXmote، شرکت‌ها به ازای هر ۱ دلار سرمایه‌گذاری بر روی قسمت تجربه‌کاربری، ۱۰۰ دلار سود بیشتری به دست می‌آورند. برخی مردم تصور می‌کنند که سئو و تجربه‌کاربری در تضاد با یکدیگر هستند. این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و این دو به خوبی با یکدیگر تعامل و هماهنگی دارند.

وب‌سایت شما نقطه عطف تجارت آنلاین شما است. در نتیجه شما باید در هر قسمت از آن تجربه دلپذیری را به مخاطبان خود القا کنید. برای این منظور همواره سه قدم اصلی و جامع زیر را به خاطر داشته باشید:

۱) واکنش‌گرایی

 استفاده از گوشی‌های هوشمند روز به روز افزایش یافته و بنا به گزارشات، امروزه ۷۰% از جست‌و‌جوها توسط این گروه از دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. گوگل جست‌و‌جوی خود را مجهز به یافتن وب‌سایت‌های موبایل‌پسند کرده و در نتیجه اگر وب‌سایت شما واکنش‌گرا نباشد، جایی در بین نتایج جست‌و‌جوی گوشی‌های هوشمند نخواهد داشت.

بدون یک وب‌سایت واکنش‌گرا، شما شانس معرفی شدن به نسل بزرگی از مردم که در حال تغییر کاربری از دسکتاپ‌ها به گوشی‌های هوشمند هستند را از دست خواهید داد. علاوه‌بر این عدم واکنش‌گرایی وب‌سایت بر روی تجربه‌کاربری نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت و در نتیجه ۵۷% از مردم برند شما را به دیگران توصیه نخواهند کرد. برای جلوگیری از این اتفاق کافی است تا واکنش‌گرایی وب‌سایت خود را در دستگاه‌های مختلف تست کرده و در صورت نیاز به اصلاح قسمت‌های مورد نظر بپردازید.

۲) سرعت

 این روز‌ها مسئله سرعت بارگذاری بیش‌از پیش اهمیت یافته است. کاربران انتظار دارند که وب‌سایت شما در عرض ۲ ثانیه بارگذاری شود. هرچه سرعت خدمات‌رسانی شما بیشتر شود، مخاطبان‌تان نیز بیشتر خواهند شد و در نتیجه میزان فروشتان نیز افزایش خواهد یافت.

سرعت پایین بارگذاری باعث می‌شود که مخاطبان نتوانند تعامل لازم را با وب‌سایت شما برقرار کرده و درنتیجه آن را برای همیشه ترک کنند. از آنجایی که گوگل اهمیت زیادی را برای تجربه کاربری قائل می‌شود، شما نیز باید بهینه‌سازی آن را در راس کارهای خود قرار دهید.

۳) ناوبری

 برای ایجاد یک ناوبری مناسب، تمامی عناصر را در صفحه نمایش قابل دیده شدن کنید. زیرا تنها کودکان از عناصر پنهان (که با حرکت اشاره‌گر موس بر روی آن‌ها ظاهر می‌شوند) استقبال می‌کنند و افراد بزرگسال این تکنیک را نمی‌پسندند.

تاثیر طراحی در سئو و برندسازی آنلاین

حتما تاکنون شاهد این بوده‌اید که قبل از ورود یک برند به عرصه، نظرات مختلفی در مورد آن در جامعه رد و بدل می‌شود. ریشه این نظرات صرفا به احساسات مردم بازمی‌گردد که خود این احساسات نیز ارتباط مستقیمی با لوگو و شکل ظاهری آن برند دارد. اگر علاقه‌مند به اخبار فناوری دنیا باشید، حتما از این موضوع مطلع هستید که اخیر AirBnB لوگو خود را تغییر داده تا رسم آن آسان‌تر گردد. آن‌ها اعتقاد دارند که لوگو جدید باعث ایجاد حس و درک بیشتری در مخاطبانشان خواهد شد.

یک لوگو خوب مستقیما احساسات مخاطبان رو هدف قرار می‌دهد و همچون نماینده‌ای نشان‌دهنده شخصیت و فعالیت کسب‌و‌کار شما خواهد بود. اما طرح ظاهری وب‌سایت نیز دقیقا همانند لوگو به عنوان یک عامل مهم بصری شناخته می‌شود. خوشبختانه طراحی وب‌سایت می‌تواند باعث بهینه‌سازی سئو آن نیز گردد. برای ایجاد یک طراحی متناسب با سئو، بهتر است گام‌های زیر را مد نظر قرار دهید:

۱) قبل از هرچیزی ارزش نهفته در مطلب را نمایش دهید

 در یکی از بروزرسانی‌های جدید گوگل، وب‌سایت‌هایی که تبلیغات خود را در ابتدای مطلب نشان می‌دادند مشمول جریمه شدند. این موضوع باعث ایجاد یک تجربه کاربری مناسب نیز می‌شود. در نتیجه بهتر است ابتدا محتوای ارزشمند مطلب خود را به مخاطبان نمایش دهید تا آن‌ها برای یافتن آن مجبور به ناوبری‌های اضافی در صفحه نمایش نگردند.

۲) کلمات کلیدی را در داخل تصاویر جای‌گذاری نکنید

 این روزها برخی از برند‌ها اطلاعات بسیار مهم خود را در چند بخش مختلف و در داخل تصاویر بزرگ و البته جذابی قرار داده‌اند. این موضوع شدیدا به سئو وب‌سایت آسیب می‌رساند. زیرا سئو قادر به خواندن اطلاعات داخل تصاویر نیست و این اطلاعات برای موتورهای جست‌و‌جو عملا بی‌استفاده هستند.

۳) از نقشه سایت استفاده کنید

 اگر شما در حال راه‌اندازی یک برند جدید هستید، به هیچ عنوان از ایجاد یک نقشه سایت غافل نشوید. نقشه سایت به سئو این امکان را می‌دهد که به خوبی ساختار وب‌سایت شما را شناسایی کند. همچنین به وسیله آن کاربران می‌توانند نقاط مهم مورد نظر خود را سریع‌تر پیدا کنند.

نقش شبکه‌های اجتماعی در برندسازی آنلاین

در یک نظرسنجی از عده‌ای از مردم پرسیده شد که چرا برند‌های خاصی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. نتایج به دست آمده به این ترتیب بود:

  • ارائه تخفیف
  • برای خرید
  • برزورسانی محتوا
  • دسترسی به برند

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، محصولات و بروزرسانی محتوا نقش بسیار مهمی در جذب دنبال‌کنندگان در شبکه‌های اجتماعی دارند. برکسی پوشیده نیست که این روز‌ها هر کسب‌و‌کاری به شبکه‌های اجتماعی نیاز دارد. اما شبکه‌های اجتماعی بر روی سئو نیز بی‌تاثیر نیستند. هرچند که شاید وجود حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی مستقیما بر روی الگوریتم سئو تاثیرگذار نباشد، اما از آنجایی که مردم به آن اهمیت می‌دهند پس باید برای شما نیز مهم باشد.

مردم دوست دارند تا از طریق شبکه‌های اجتماعی با برندهای محبوب خود ارتباط برقرار کنند. در نتیجه این شبکه‌ها می‌توانند در نقش یک منبع ترافیک وب‌سایت بزرگ ظاهر شوند. همچنین ایجاد حساب در این شبکه‌ها شما را قابل رویت‌تر خواهد ساخت. حتی گاها از شبکه‌هایی نظیر فیسبوک و توئیتر به عنوان موتورهای جستجوی جدید یاد می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که ۷۴% از شرکت‌ها و ۸۲% از آژانس‌های بازاریابی، استراتژی شبکه‌های اجتماعی را به عنوان یکی از مهمترین استراتژی‌های خود قلمداد می‌کنند.

برای اجرای یک استراتژی موفق در این زمینه، به موارد زیر توجه کنید:

 ۱) پلتفرم و شبکه اجتماعی مناسب خود را انتخاب کنید. این موضوع به نحوی قلب این استراتژی محسوب می‌شود. در صورتی که قصد ایجاد چندین حساب کاربری در شبکه‌های مختلف را داشته باشید، ممکن است به دلیل کمبود زمان و انرژی قادر به فعالیت در تمامی آن‌ها نباشید. همچنین ویژگی‌های مختلف هر شبکه باعث می‌شود که تنها تعداد محدودی از آن‌ها کاملا با کسب‌و‌کار شما همخوانی داشته باشند.

۲) پروفایل‌های معنی‌داری ایجاد کنید. به طوری که اطلاعات جامعی از شما در آن‌ها قابل دسترس باشد و مخاطبان بتوانند با مراجعه به آن‌ها به نیاز‌های خود در این زمینه دست یابند.

۳) پست‌های خود را به‌گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که قابل کلیک شدن باشند و پتاسنیل به اشتراک‌گذاری داشته باشند. در این صورت این پست‌ها به میزان زیادی بر روی ترافیک وب‌سایت شما تاثیر خواهند گذاشت.

۴) شبکه‌های اجتماعی فرصت بی‌نظیری را برای شبکه‌سازی و ارتباط با افراد بانفوذ و قدرتمند ایجاد کرده‌اند. شما می‌توانید با ایجاد برقراری با این افراد، مطالب جذاب خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

تاثیر شهرت در برندسازی آنلاین

 شهرت برند شما همیشه قبل از خود آن در میان مردم شناخته خواهد شد. تحقیقات گوگل نشان می‌دهد که ۵۵% از مخاطبان وب‌سایت‌هایی با تعداد نظرات کم را نادیده می‌گیرند و ۸۸% از مصرف‌کنندگان بیشتر از توصیه‌های شخصی، به نظرات موجود در وب‌سایت‌ها اعتماد دارند.

نظرات وب‌سایت‌ها علاوه بر ایجاد اعتماد، به عنوان محتوای تولیدی توسط کاربران برای موتور‌های جستجو نیز مورد توجه هستند. زیرا گوگل به نظرات کاربران توجه کرده و براساس آن میزان صداقت وب‌سایت را در مورد محصولات خود می‌سنجد و آن را در الگوریتم خود تاثیر می‌دهد.

یک استراتژی مناسب سئو باید توجه ویژه‌ای بر روی نظرات آنلاین (خصوصا در مورد کسب‌و‌کارهای محلی) داشته باشد. برای ایجاد یک شهرت آنلاین مناسب، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱) به عنوان یک فروشنده صادق و خوب، همواره مشتریان خود را تشویق به ارسال دیدگاه کنید. علاوه بر مشتریان، دیدگاه‌ها می‌توانند از جانب افراد تاثیرگذار و همچنین وبلاگ‌های دیگر مرتبط با کسب‌و‌کار شما نیز ارسال شوند.

۲) توجه به منشن‌های انجام گرفته در خصوص برند نکته بسیار مهمی است. برای این کار می‌توانید از هشداردهنده گوگل استفاده کرده و اکانت‌های مختلف خود را به آن متصل کنید. در این صورت هرگاه که اتفاقی حول برند شما در شبکه‌های اجتماعی رخ دهد، به وسیله یک ایمیل از آن اطلاع خواهید یافت.

۳) متاسفانه گاهی ممکن است رقیبان شما از طریق اسپم شناساندن شما و یا ایجاد پروفایل‌های جعلی قصد ضربه زدن به شهرت برندتان را داشته باشند. شما باید با این مسئله که به سئو منفی و یا سئو کلاه سیاه شهرت دارد، مبارزه کنید. برای این کار باید حواس خود را کاملا جمع کنید. بک‌لینک‌های ضعیف می‌توانند به سئو شما آسیب برسانند. در نتیجه در صورت دریافت چنین پیشنهادی (مخصوصا اگر مشکوک به اسپم باشد) به سرعت آن را رد کنید. فراموش نکنید که هرچند شهرت خوب ممکن است قابل دیده شدن و سنجش نباشد، اما با این وجود نیز یکی از مهمترین عوامل در تعیین جایگاه برند شما خواهد بود.

منبع: https://blog.akhbarrasmi.com