صفحه اصلی / آموزش بهینه سازی سایت / دامنه وب سایت و نقش آن در بهینه سازی

دامنه وب سایت و نقش آن در بهینه سازی

دامنه وب سایت و نقش آن در بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

انتخاب نام مناسب برای دامنه وب سایت یکی از فاکترهای مهم در رتبه بندی سئو می باشد. برای بهینه سازی سایت باید از همان ابتدای ثبت دامنه به قوی کردن زیر ساخت دامنه سایت بپردازیم. برای مثال، ۲ دامنه با آدرس های sitedesign1.com و sitedesign2.com را در نظر بگیرید که هر دو در یک روز و توسط یک نفر ثبت و ایندکس شده اند. هر دوی آنها دارای محتوای مفید هستند و نام هر دو دامنه مرتبط با موضوع سایت و کلمه کلیدی مورد نظر شخص می باشد. تا اینجا هر دو دامنه دارای امتیاز یکسانی هستند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. اما ثبت کننده دامنه یکی را ۱ سال پیش و دیگری را ۶ سال پیش ثبت نموده است! اینجاست که دامنه ی دوم بر اولی برتری می یابد و یکی از فاکتورهای مهم در سئو را کسب می کند.

نکات مربوط به دامنه وب سایت و تاثیر آن بر روی سئوی سایت:

– عمر دامنه

ارزش یک سایت با عمر دامنه طولانی قابل قیاس با سایتی با عمر دامنه کوتاه نیست. هر چه عمر دامنه بالا باشد سبب بهبود رتبه سایت برای موتورهای جستجو می شود. مثالا سایتی با طول عمر دامنه ۶ سال رتبه بهتری نسبت به سایت با طول عمر دامنه ۱ سال دارد. اما این به این معنی هم نیست که سایتهایی با طول عمر دامنه کم هیچ شانسی برای رتبه مناسب ندارند.

نکته: منظور از طول عمر دامنه زمان ثبت دامنه نمی باشد بلکه از زمانی که سایت ایندکس می شود طول عمر دامنه حساب می شود.

– تاریخ انقضای دامنه

هر چه تاریخ انقضای دامنه زمان بیشتری را دارا باشد از ارزش بیشتری برخوردار است. به همین منظور بهتره تا دامنه های جدید رو به صورت ۵ ساله ثبت کنید.

– نام دامنه

یکی از فاکتورهای مهم در بهینه سازی سایت نام دامنه است که باید با موضوع وب سایت و کلمه کلیدی موردنظر شما مرتبط باشد. نام دامنه نه تنها رتبه بندی سایت را بهبود می بخشد بلکه عامل اساسی در موفقیت وب سایت می باشد.

– امنیت، نصب SSL و https بودن دامنه

امن بودن دامنه و نصب SSL و تبدیل آدرس یک دامنه از http به https، یکی از فاکتور های مثبت در بهینه سازی سایت و سئوی آن می باشد. که گوگل به صورت علنی به آن اعتراف کرده است و در رتبه بندی سایت آن را در نظر می گیرد.

– پسوند دامنه و استفاده از پسوند های کشوری

نکته اول اینکه پسوند دامنه در زمان های قدیم سومین فاکتور مهم در سئو دامنه بود اما این اواخر با اضافه شدن international targeting به گوگل وب مستر تولز تاثیرش خیلی کم شده یا از بین رفته. نکته دیگری هم که باید درباره تاثیر پسوند دامنه بر روی سئو بدانید این است که این فاکتور اصلا داخل ایران کار نمیکند چرا که گوگل هیچ سایت مخصوصی برای ایران ندارد.

– کیفیت دامنه

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار همیشگی بر روی سئوی سایت، کیفیت نام دامنه سایت می باشد. کیفیت یک دامنه در سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد که به ترتیب زیر  لیست شده است:

  1. کوتاه بودن تعداد حروف دامنه
  2. یک سره بودن و نداشتن خط فاصله (-) در دامنه
  3. Public بودن Whois دامنه
  4. خرید و فروشی نبودن دامنه
  5. سابقه نداشتن صاحب امتیاز دامنه

منبع: http://rayantaban.com

درباره ammarlu

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش آمار بازدید سایت

۶ روش افزایش آمار بازدید سایت

افزایش آمار بازدید سایت یکی از دغدغه های هر دارنده وب سایت یا کسب و …

یک دیدگاه

  1. بک لینک رایگان

    سلام سایت خوبی دارید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *